SlovenskýEnglish

História

Obec sa nachádza uprostred Revúckej vrchoviny. Prvýkrát sa spomína v roku 1413 pod názvom Rovna. Pomenovanie je odvodené od miestneho rovného úseku potoka Blh. Sídlo sa od počiatku vyvíjalo ako pastierska valašská dedina. Rovné dlho patrilo Deréncsényiovcom a od 17. storočia muránskemu hradnému panstvu. Koncom 19. storočia v chotári obce otvorili baňu na magnezit. Jedinou významnou pamiatkou obce je klasicistický evanjelický kostol postavený v roku 1832 s vežou z roku 1914. V obci pôsobí firma Ďurovex s.r.o., zaoberajúca sa výrobou vianočných ozdôb a dekoratívnych výrobkov. Od roku 1960 k obci patrí Ratkovská Zdychava, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1413 ako Baloghfew. Nájdete tu evanjelický kostol z roku 1841 a zvonicu z konca 18. storočia.